Mekanik Kalp Atışları

Yönetmen: Alp Onur Ecevit

Yapımcı: Alp Onur Ecevit

Oyuncular: Özdemir Çiftçioğlu, PAK (Köpek)

Gösterim Tarihi ve Saati: 21 Aralık Perşembe, Saat: 17.00; 22 Aralık Cuma, Saat 11.00

Mekan: AKM Yeşilçam Sineması

Not: Gösterim Ücretsizdir.

Konu:

Burhan 70 yaşında, kır saçlı, uzun boylu, zengin bir adamdır. Üç yıl önce karısını kaybetmiş ve hala bu durumu atlatamamıştır. Burhan’ın kendisi gibi yaşlı bir köpeği vardır. Neredeyse günün tamamını yaşlı köpeğiyle oynayarak ve televizyon izleyerek geçirir. Her günü, geçen günün aynısıdır.

Burhan, her sabah kalp ilacını içmek için saat 09:00’da telefonun alarmıyla uyanır, kalp ilacını içer, köpeğini besler, kahvaltı yapar ve akşama kadar televizyon izler. Sürekli duvarda asılı olan karısının fotoğrafına uzun uzun bakıp ağlar. Bir gün her zamanki gibi erkenden kalkar ve köpeğini beslemek için köpeğine seslenir ancak köpeği mama kabına gelmez. Burhan telaşla köpeğini aramaya başlar ve arka bahçede onu ölü bir halde bulur. Bağırarak ağlar ve köpeğine sarılır. Onu temizler, arka bahçesine gömer. Artık daha sessiz ve daha hareketsiz bir yaşam sürmeye başlar. Tüm günü televizyon karşısında bir şeyler yemekle geçer. Bir gün yine televizyon izlerken karşısına robot süpürge reklamı çıkar. Yerlere bakar ve çok kirlendiğini görür. Hemen bir tane sipariş eder. Ertesi gün süpürge gelir, heyecanla koliyi açar ve süpürgeyi çalıştırır. Telefonundan süpürgenin ayarlarıyla oynar ve eliyle sağa sola hareket ettirerek eğlenir. Diğer gün uyandıktan sonra yine bir süre süpürgeyle oynar, otomatik süpürme seçeneklerini ayarlar ve televizyon izlemeye devam eder. Süpürge günde iki kere evi temizlemektedir.

Burhan sabah yatağında kalbini tutarak uyanır. Yatağının yanında duran komodinin üzerindeki kalp ilacına uzanmaya çalışırken eli çarpar ve hap kutusu yere düşer. Yerdeki hapları almak için nefes nefese çabalarken robot süpürge gelir ve hapları da içine alarak yoluna devam eder. Burhan ayağa kalkmaya çalışırken kalp krizi geçirir ve yatağın yanına yığılır. Robot süpürge Burhanın etrafından dolanarak evi temizlemeye devam ederken, saat 09:00’da telefonun alarmı çalmaya başlar.