24. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Türsak Vakfı tarafından hayata geçirilen Randevu İstanbul Film Festivali’nde bu yıl odak ülke: İSPANYA!

18 – 22 ARALIK 2023 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen festival kapsamında film gösterimleri ve soru & cevap etkinlikleri, yapımcı buluşması, panel ve atölye etkinlikleri sinemaseverlerin ücretsiz katılımına açık olacak.

21 Aralık 2023 Perşembe günü saat 19.00’da ATLAS 1948 salonunda Ödül Töreni gerçekleşecek festivalde Kültür ve Sanata Katkı Ödülü, Sinemaya Katkı Ödülü ve Uluslararası Randevu Ödülü sahiplerine ödülleri takdim edilecek. Ödül töreni “Dali’yi Beklerken” filminin gala gösterimi ile sona erecek.

AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek film gösterimlerinde, “İspanya’ya Bak Dünyayı Gör”, “Türk Sinemasına Bir Bakış”, “Pedro Almodovar Seçkisi” ve “Geleceğin Sinemacılarından Kısalar” bölümlerinde filmler izleyicilerle buluşacak. 18 – 22 Aralık 2023 tarihleri arasındaki tüm gösterimler ücretsiz olarak seyredilebilecek.

19 Aralık Salı günü saat 14.00’te gösterimi yapılacak Tebessüm, 21 Aralık Perşembe günü saat 14.00’te gösterilecek Meçhul Kız ve aynı gün saat 17.00’de gösterilecek Geleceğin Sinemacılarından Kısalar filmlerinde  yönetmenlerinin katılımı ile soru & cevap etkinliği düzenlenecektir.

Festival kapsamında Nişantaşı Üniversitesi’nde Türkiye ve İspanya Arasında Ortak Yapım İmkanları” konulu bir panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü Sibel Levendoğlu’nun yapacağı panele İspanya’dan yapımcı Amparo Miralles, yönetmen Pablo Maqueda, yapımcı Haizea Viana, avukat, yapımcı ve Tesiyap Genel Sekreteri Burhan Gün, yapımcı, yönetmen Murat Şeker ve yapımcı Oğuz Öztürk katılacak. Panelde Türkiye ve İspanya arasında ortak yapımların arttırılması için gerekli ihtiyaçlar ve çözümler tartışılacak. Panel öncesinde İspanyol ve Türk sektör profesyonelleri Nişantaşı Üniversitesi’nde bir araya gelerek bir “Yapımcı Buluşması” gerçekleştirecekler.  

21 Aralık Perşembe günü Samantha Lopez, Türsak Vakfı’nda genç sinemacılara “Yönetmenlik Atölyesi” verecek. Lopez, özellikle İspanya’da film üretimi ile ilgili deneyimlerini gençlerle paylaşacak.